מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


הרהורים עקב תוכנית ריאליטי

זוגיות

אני לא נוהגת לראות טלויזיה. יחד עם זאת, לעתים אני רואה דוקא את תוכניות הריאליטי. זאת, כדי לבדוק דינמיקה קבוצתית ומצבים רגשיים שאליהם מגיעים אנשים תחת לחץ. מצבים רגשיים אלה באים לידי ביטוי בהתנהגויותיהם.

לדוגמה, באחת התוכניות היה זוג שהגיע למצב של "או שמוצאים פתרון, או שמתגרשים".

מה היתה הבעיה?

מבחינת הבעל: האישה פוחדת לחפש עבודה. אי אפשר להמשיך כך.

מבחינת האישה: הבעל סגור, אינו מדבר על רגשותיו. אם לא ידבר, היא תתגרש ממנו.

זה לקח אותי למקום ששאלתי את עצמי:

מעניין כמה אנשים מגיעים למצבים של חוסר אונים מוחלט, ובכל זאת לא עושים את הדבר הנכון לשינוי? אנשים רבים מצפים שבני/בנות הזוג יבינו אותם כי יש להם חרדות ופחדים. אנשים רבים מצפים מבני/בנות הזוג שיבינו אותם בגלל שקשה להם בעבודה, שהם בדיכאון, שלא מוצאים עבודה, שיש להם כעסים, שחסר להם ביטחון, שסובלים מאובססיות למיניהן וכו'.

הם נפגעים אם בן/בת הזוג לא יכול/ה לשאת את החרדות והפחדים שלהם לאורך זמן. הם מתרגמים את חוסר היכולת של בן/בת הזוג כחוסר רגישות, חוסר הבנה, חוסר הקשבה וכו'.

נשאלת השאלה:

                  זוגיות

איך זה שאנשים מעדיפים לסבול, לריב עם בני/בנות הזוג ובלבד שלא יבקשו עזרה חיצונית?

תשובה אחת היא: הם חושבים שהמצב שלהם טבעי. וכל מה שטבעי צריך לחיות איתו.

התשובה השניה (מתת המודע) היא: הם פוחדים מהשינוי יותר מאשר מהגירושין. אנשים רבים בטעות מתיחסים לפחדים וחרדות כטבע שני או כאופי. ולכן הם חוששים שהם לא יהיו הם ללא החרדות.

אחרים חוששים שאם יוותרו על החרדות, הם עלולים להיות חשופים לפגיעות.

קיימות סיבות רבות לשמירת המצב הקיים (איזור נוחות וכו').

זה לא משנה מהן הסיבות. מה שמשנה הוא שהגיע הזמן שאנשים יבינו כמה הם מפסידים כשהם נמנעים מבקשת עזרה חיצונית.

כיום, עם שיטות שעובדות עם תת המודע, אפשר להעלים חרדות ופחדים. אפשר לחזק בטחון עצמי, אפשר להרחיב את התודעה, לחזק את החוסן הנפשי, לפתור טראומות, לשנות את ההתיחסות לקשיים (גם אם העבודה קשה פיזית וגם אם היא קשה נפשית), לקבל את החיים בקלות, לקבל את העולם בקלות, לחיות באושר ושלווה וכו'.

דוגמה נוספת מתוך התוכנית: אישה שלא יכולה לסבול את הבלגן של בעלה. היא אוהבת אותו. הוא אוהב אותה.

בסופו של דבר היא החליטה לפרק את המשפחה (יש להם ילדה), ובלבד שלא תחיה עם בן אדם שלא "מקשיב לה" (לא מוכן לשמור על סדר).

כאן אני רוצה לנצל את הבמה שניתנה לי כדי להביע את דעתי:

א. לא ברור לי איך זה שהפסיכולוג שטיפל בהם לא עבד איתה על שינוי התפיסה שלה.

ב. אפשר היה להשאיר את המשפחה שלמה ומאושרת, אם שני בני הזוג היו עוברים תהליך לשינוי בתת המודע.

ג. בדיון שהיה ביניהם הבחור דיבר יפה והסביר את כאבו. לעומתו, אשתו לא הקשיבה לו, נכנסה בדבריו, טענה שהוא לא מקשיב לה וכו'. היא רצתה שיבין שסדר חשוב לה, אך מנגד, היא לא הבינה את רצונותיו של בעלה.
לסיכום:
אם קשה לכם, במקום להרים ידיים ולהתיאש, תעברו תהליך לשיפור הזוגיות. ואם עברתם תהליך טיפול בזוגיות, וזה לא עזר, תחפשו מישהו אחר, מישהו יותר מקצועי. מה שחשוב הוא: תשמרו על התקוה. תאמינו שקיימת האפשרות לשפר ולהתחזק. תבינו שהכל אפשרי. אם אובמה היה אומר לעצמו: 'הרבה אנשים שחורים ניסו להיבחר לנשיאות ולא הצליחו, אז אין סיכוי. זה לא יילך' - הוא לא היה נבחר. הוא נבחר אך ורק בזכות האמונה שלו שגם אם קודמיו לא הצליחו (ולא משנה כמה הם ניסו) - הוא יצליח.
 

טיפ לשיפור התחושה (דומה לדימיון מודרך)

קחו לעצמכם כמה דקות לבד.

עצמו עיניים. תיזכרו בסיטואציה שמחה בחיים שלכם. תחשבו על סיטואציה ממש שמחה שהיתה לכם. מה היה שם? מה גרם לכם לשמחה? איך יצרתם את השמחה? מה ראיתם שם? מה שמעתם? איפה בגוף הרגשתם את השמחה? מה הרגשתם בשרירים? איך היתה הנשימה שלכם? תתרכזו בתחושה הזאת. תזכרו אותה.

כל פעם שתרצו להרגיש טוב, תוכלו לייצר את ההרגשה הטובה הזאת שוב.

בהצלחה:)

עדנה מימון/ טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, חרדות, פחדים, פוביות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. מנהלת את: מכללת אמביציות. מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים, שיפור הזוגיות, ביטחון עצמי ומורה לNLP מטעם ממציא ה NLP.

050-7378535

ednamaim@gmail.com 

בחזרה למאמרים

image courtesy of FreeDigitalPhotos.net

טואול - בניית אתרים