התמונה עם העיניים

כתבה במקור: עדנה מימון


היא היתה קטנה, רזה, מכופפת קמעא, אישה קשת יום, צללית שמה. צללית לא זכרה אושר מה הוא. בעלה עזב אותה ואת ילדיה כאשר ילדם הקטן, הרביעי במספר, היה אך בן שנה. מאז היא היתה האמא והאבא עבור ילדיה. היא ניקתה עבורם, בישלה עבורם, קנתה להם את מה שיכלה לקנות ודאגה להם עד כמה שהיא יכלה.


לצללית היה סוד, אותו נשאה עימה לכל מקום: היא נשאה בתיקה קופסת עץ מלבנית עמוקה, הנראית כמו ארון מתים בזעיר אנפין, ובתוכה מונחת תמונתו של בעלה. וכך, באשר היא הלכה, בעלה הלך איתה. היא היתה נחושה לגרום לבעלה לעבור איתה את כל תלאותיה. זאת ועוד, עם כל שנה שחלפה, היא ניקבה חור בתמונה, על מנת להכאיב לו על מעשיו.


כל אימת שצללית הביטה בתמונה, עיניו של בעלה נראו לה רעות יותר ויותר.


לימים, התיק הכביד עליה מאוד. אך צללית לא ויתרה. בעלה ימשיך לשאת איתה את המשא הכבד הזה. היא לא תוותר לו. בתמונה היו כבר עשרה חורים. אך עיניו עדיין נשארו שלמות. "אשאיר לו את עיניו רואות. כל עוד אני ממשיכה לסבול, הוא יסבול גם כן", אמרה לעצמה צללית בעקשנות.


עם הזמן, גבה של צללית כאב מאוד. הקושי לסחוב את התיק גבר. כתוצאה מהמשקל שסחבה, נוצרה גיבנת בגבה, אך צללית המשיכה בעקשנותה.

                התמונה עם העיניים


כעבור כמה שנים, גבה של צללית לא יכל לשאת יותר את גופה. צללית נאלצה לנוע ממקום למקום בעזרת כסא גלגלים. ידיה רעדו באופן קבוע, גופה כאב ודאב. עם כל זאת, תיקה היה לצידה בכסא. מדי פעם, לאחר מאמצים רבים, הצליחה לפתוח את הקופסה שבתיק והציצה בעיניים שנותרו. אפילו הגבות היו מחוררות. רק העיניים נותרו שלמות.


יום אחד, בעודה מתאמצת לפתוח את הקופסה, נשמטה הקופסה מידיה הרועדות, והתמונה (או יותר נכון, מה שנשאר מהתמונה) נפלה על הריצפה. בנה של צללית מיהר לעזרתה. ראה את התמונה המחוררת עם העיניים השלמות, הביט בהן זמן מה, ואמר לאימו בחמלה: 

"אמי היקרה, כמה שעינייך נראות עצובות בתמונה. אך מדוע חוררת את כל גופך?"


מוסר השכל:

הפסיקו עם הצורך בנקמה. הנקמה פוגעת בנוקם.

שחררו את העבר. בעודכם חושבים על העבר אתם מפסידים את ההווה.

במקום לחשוב על מה שאחרים עושים, או עשו, או מרגישים, או צריכים לעשות, או צריכים להרגיש, תחשבו על עצמכם בלבד. תחשבו על איך אתם תשתנו.

שחררו טינה מעליכם. היא פוגעת בכם ובבריאותכם. היא גם גורמת להזדקנות.

תחיו את החיים עם חירות רגשית.

עדנה מימון: מורה מוסמכת ל NLP, מאמנת אישית לטיפול בחרדות ומנחה סדנאות לשליטה בכעסים, ביטחון עצמי ושיפור הזוגיות.

                 

 בחזרה לסיפורים עם מוסר השכל                
                  image courtesy of graur codrin   by FreeDigitalPhotos.net

logo בניית אתרים