מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


שינוי זה טוב או לא טוב?


אנשים רבים מתנגדים התנגדות נמרצת לשינוי. ניקח לדוגמה את חברתי - נקרא לה בשם הבדוי מיקה.


מיקה היא בחורה עם רצונות רבים. יש לה חלומות להיות עשירה, לעסוק בתחום שמעניין אותה וגם לפתור כמה רגשות שליליים ששולטים בה ופוגעים בה ובסביבתה (משפחה, חברים וכו') וחוזרים על עצמם שוב ושוב כבר שנים רבות.

מיקה כבר בת 50, אך לא השיגה אפילו מטרה אחת מכל מטרותיה. היא ממשיכה לעבוד באותה עבודה אפורה, החוזרת על עצמה בשעמום ותסכול רב. היא מחפשת זוגיות פרק ב' (מזה שנים רבות), אך עדיין לא מצאה את האחד. 

בשפת מאמנים אישיים היא נקראת תקועה. זאת אומרת: היא רוצה - אבל לא עושה שום דבר בנדון. 

כשהצעתי לה לקחת מאמן אישי או מאמנת אישית ולעבור תהליך לשינוי, היא הגיבה בכעס ובפגיעות. היא נפגעה עד עמקי נשמתה. "איך את מעיזה אפילו לחשוב שאני צריכה להשתנות? אני אוהבת את מי שאני. אני אוהבת את המראה שלי, את סגנון הלבוש שלי, את התחביבים שלי, את המאכלים האהובים עלי וכו'. אני לא מוכנה להיות מישהי אחרת. ומי שלא מוכן לקבל אותי כמו שאני - שיתרחק ממני. 

ואכן, הרבה כבר התרחקו ממנה. כולל אותי. גם אני התרחקתי ממנה, אך אחת לכמה זמן נפגשנו שוב וקבענו החלטות חדשות. ושוב האוטומטים השליליים שלה חזרו על עצמם, ושוב התרחקנו. דבר זה חזר על עצמו כמה פעמים. ממש כמו אצל זוגות שנפרדים וחוזרים.

אם כן, מה לעשות? איך להתמודד עם פחד משינוי?

                             

תחילה כדאי שנבין למה הכוונה במילה: "שינוי".

כאשר ממליצים לבן אדם לעבור שינוי, אין הכוונה שהוא יהיה בן אדם אחר. הוא תמיד ישאר הוא - גם אם יעבור תהליכי שינוי. 

אנחנו תמיד אנחנו - ומוטב שזה ימשיך להיות כך.

כמו שדר' סוס אמר: "היום אתה זה אתה. אין עוד אדם בעולם שהוא יותר אתה מאתה".

כאשר אנחנו מדברים על שינוי, אנחנו מדברים על התפתחות, על למידה - ולא על לשנות את מי שאנחנו. כאשר אנחנו מדברים על שינוי, או סדנה להתמודדות עם שינוי, אנחנו מתכוונים לשינוי התנהגויות שתוקעות אותנו, שינוי התנהגויות שלא אפקטיביות לנו, שינוי הרגלים שמונעים מאיתנו להתקדם, שינוי אוטומטים שפוגעים בתקשורת שלנו עם עצמנו ועם אחרים. כאשר אנחנו מדברים על להשתנות, אנחנו מדברים על שינוי תחושות שליליות ובמקומן לחוות תחושות חיוביות, מקדמות ומעצימות.

כאשר אנחנו מדברים על להשתנות, אנחנו לא מתכוונים לשנות תחביבים. אנחנו לא מתכוונים לשנות את המראה או את סגנון הלבוש. אנחנו לא מתכוונים שתהיו מישהו אחר. אדרבא. תהיו רק מי שאתם. אנשים רבים מדי עסוקים מדי בלהיות מישהו אחר, עד כדי כך שהם שוכחים להיות מי שהם באמת. אוסקר ויילד כתב על זה משפט חשוב: "תהיה עצמך. כל האחרים כבר תפוסים".

בני אדם משתנים כל הזמן. אנחנו לומדים דברים חדשים. מגלים שאמונות מסוימות שהאמנו בהן בעבר - כיום הן כבר לא רלוונטיות. למשל: פעם זרקנו את בקבוקי הפלסטיק. לא התיחסנו לכדור הארץ. היום יש לנו אמונה חדשה: צריך למחזר את בקבוקי הפלסטיק למען שמירה על כדור הארץ.

ונחזור למיקה חברתי: היא החליטה לעשות שינויים לבדה, ללא עזרה חיצונית, אלא בקצב שלה. שיהיה לה בהצלחה. אני כבר מדמיינת את הפגישה איתה בעוד 20 שנה. אני אשאל אותה: "נו, איך השינויים שעשית בכוחות עצמך?" היא תגיד לי: "בסדר. לאט לאט". אני אשאל: "נו, החלפת עבודה?" היא תענה: "לא התחשק לי".

היא ביזבזה כבר 50 שנה מחייה, למה שלא תבזבז עוד 20 שנה?

לידיעתכם: בזכות שיטת NLP וטכניקות קו הזמן, שינוי יכול להיות מהיר וממלא את הנשמה 
בתחושות נפלאות.

אנשים שעברו שינוי בזכות שיטה זו הרגישו שנולדו מחדש ואמרו לי: "אילו ידעתי שזה מה שאני ארגיש אחרי השינוי, מזמן הייתי עובר את התהליך הזה. חבל על כל השנים שפיספסתי, על כל החוויות המרגשות שדילגתי עליהן, על רויות האמיתיות שהתעלמתי מהן ועל זה שכל השנים האלה לא הייתי באמת אני. רק עכשיו אני חי את עצמי ואת מי שאני באמת".

עדנה מימון/ טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. 
מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים ושיפור הזוגיות.

050-7378535
ednamaim@gmail.com 

בחזרה למאמרים

image courtesy of: mrpuen by FreeDigitalPhotos.net

 

טואול - בניית אתרים