מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


תפקידיו של תת המודע / חלק 5

תת המודע וחידוש הגוף

 
תפקיד נוסף של תת המודע הוא לשמור על גופנו. אם כן, תשאלו, כיצד זה שכל כך הרבה אנשים חולים?
 
לפני שאענה על שאלה זו, אני מזכירה לכם שאברי גופנו מתחדשים כל הזמן (ראה תפקידיו של תת המודע - תפקיד מס' 4). שוב נשאלת השאלה: אם הם מתחדשים כל הזמן, כיצד זה שמחלות מסוימות נשארות לתקופה מסוימת, וחלקן הרות אסון?
 
התשובה היא שיש לתת המודע עוד תפקידים, והוא מתאים את עצמו אליהם. הוא מתנהל בסינכרוניזציה מלאה לתפקידים האחרים.
 

לדוגמה:

 
אם למשל, למישהו יש פחד שיקרה לו משהו, או מאמין שעלול לקרות לו משהו רע, והוא חושב על זה הרבה, זה עלול להתגשם, מכיוון שבין היתר תת המודע הוא צייתן.
הוא מציית למחשבות שלנו לגבי עצמנו. זאת אומרת, הוא כל הזמן מקשיב למחשבותינו.
 
מסיבה זאת, יש הורים שכאשר ילדם הקטן חולה מאוד, הם מביעים משאלה שהמחלה תעבור אליהם במקום הילד. זוהי טעות חמורה, מכיוון שהורה כזה עלול לקבל את המחלה מכיוון שחזר על משאלה זו הרבה פעמים ודימיין את עצמו עם המחלה. הוא כל כך רצה את זה, שתת המודע (שהקשיב כל הזמן למחשבותיו) נתן לו את זה. ומה הבעיה עם זה? שהמחלה נוצרה אצל הילד מסיבה מסוימת (קשיים מחשבתיים למיניהם). והיא לא תעזוב אותו אם הוא עדיין במצב המחשבתי ההוא. וכך נוצר מצב שבו גם הילד וגם ההורה חולים במחלה.
 
על מנת לאפשר לילד להבריא, יש לשנות את המציאות שלו, את סגנון החיים שלו, את היחס אליו.
 
יש מצבים שבהם כמה אנשים מאותה משפחה חולים באותה מחלה. בטעות יש נטיה לחשוב שזה תורשתי. מי שמבין כיצד תת המודע עובד יודע שזה כלל וכלל אינו כך. הסיבה לכך שיש משפחות עם אותה מחלה מתחלקת ל-3:

  מחוץ לקופסא
 
1. באותה משפחה קיימת התנהלות מסוימת, מחשבות דומות, דיבורים דומים - דיבורים שמתאימים לאותה מחלה.
 
2. תת המודע מתנהל על פי אמונותינו (אמונות הקיימות בתת המודע - ולא רק במודע). מי שיש לו אמונה שזה תורשתי, ושהוא גם עלול לחלות במחלה הספציפית - הוא אכן יחלה במחלה (תת המודע מקשיב לאמונות שלנו). היו לי כמה לקוחות שהאמינו שהם עומדים לקבל התקף לב, מכיוון שלאחד ההורים שלהם יש עבר כזה. הם הרגישו שהלב לא עומד במעמסה ושההתקף הוא רק עניין של זמן קצר מאוד. כמובן, שלאחר תהליך אישי רציני, הם הבינו שזה לא כך, הם שינו את אמונותיהם בנוגע לנושא התורשה, ואכן הם המשיכו לחיות חיי בריאות ואושר עד עצם היום הזה. מה שמעניין הוא, שאותם אנשים החליטו להתרחק מההורים, מכיוון שסגנון החשיבה של ההורים לא התאים להם. הם שמרו איתם על קשר טלפוני וביקורים לעתים רחוקות (מכיוון שהוריהם לא היו מוכנים לוותר על סגנון הדיבור הישן שלהם).
 
היתה לי לקוחה שלאמה היו כאבי ברך כרוניים. אמרו לה שזה תורשתי.  ואכן, גם היא קיבלה את אותם כאבים, באותה הברך. לאחר תהליך מעמיק, היא שינתה את אמונותיה לגבי מצבה, ואכן הכאב נעלם.
 
3. מכיוון שבאופן טבעי הילדים, או חלק מהם, מתחברים לאחד ההורים (בתת המודע שלהם. הם לא מודעים לכך), נוצר מצב שבו הם מעתיקים מאותו הורה התנהגויות ומחשבות מסוימות. אני מדגישה: כל התהליך הזה מתהווה בתת המודע של הילד, ומוטבע לכל חייו (אלא אם כן הוא עובר תהליכי שינוי בתת המודע). כמובן, שבטעות אנשים קוראים לזה תורשתי.
 

דוגמאות מהחיים:

      סמיילי

 
1. משפחה (ישראלית) שבה אבי המשפחה חלה בסרטן. לאחר מכן שלושת ילדיו חלו בזה גם כן. לאחר מכן האמא גם חלתה במחלה. נשאלת השאלה: מה הקשר בין האמא לאבא? מקרי? אז בואו נעבור לדוגמה הבאה:
 
2. משפחה אמריקאית שהאבא ושלושה מילדיו (מתוך ארבעה) חלו בסרטן. הילד הרביעי לא חי איתם מילדות. כמובן שהילד הרביעי לא חלה במחלה.
 
3. משפחה אמריקאית, שהיו להם 3 ילדים וילד אחד מאומץ. גם במשפחה זו האבא חלה במחלה, וגם ארבעת ילדיו (כולל הילד המאומץ).
 
4. בחור אמריקאי שחלה בסרטן ואמרו לו שנשאר לו מעט זמן לחיות, מכיון שהסרטן התפשט כמעט לכל גופו. במקרה, הבחור ראה בעיתון מודעה על תרופה חדשה ויעילה, אך יקרה מאוד. הבחור כל כך רצה לחיות שהצליח להשיג את סכום הכסף עבור התרופה. לאחר זמן קצר, הסרטן נעלם לגמרי מגופו (הוא עבר כמה בדיקות מכיוון שהיה קשה מאוד להאמין לתופעה). כל הבדיקות הראו שהסרטן נעלם. לאחר זמן מה הוא קיבל מכתב מחברת התרופות (שלא שמעה על המקרה שלו) וכתבה לו: "לצערנו הרב גילינו שהתרופה אינה עוזרת. אנו מתנצלים על כך". לאחר שבועיים הסרטן חזר לגופו והוא מת.
 
קיימים מקרים רבים וחמורים מאוד. אני לא רוצה להזכיר אותם כאן. אם היו מקרים בודדים כאלה, עוד אפשר היה להטיל ספק בדבר. אבל כאשר קיים תיעוד של מקרים רבים מאוד, כבר ברור לחלוטין: אופי מחשבתי מאומץ על ידי הילדים (או חלקם), וזה כולל מחלות.
 
וזו ההזדמנות להזהיר אנשים שכותבים שירים על מוות, או אוהבים להקשיב לשירים על מוות: תעשו טובה לעצמכם (ולילדים שלכם ולקרוביכם): תכתבו רק שירים שמחים ואופטימיים. תקשיבו רק לשירים שמחים ואופטימיים.
 
כאן אעבור לדוגמה נוספת ואגלה קצת על עצמי:
 
אני עברתי טרנספומציה רצינית במצב בריאותי. בעבר מצבי הבריאותי היה רע מאוד. עברתי אפילו כמה ניתוחים רציניים. והיתה הרגשה שהסוף מתקרב. ברגע שהבנתי שמחלות נוצרות כתוצאה ממחשבות שליליות, עבדתי על עצמי בקצב מסחרר. ואני יכולה להגיד בבטחון מלא: מאז ועד היום אני בריאה לחלוטין:)
 
ואמשיך להיות:):):)

ניפגש במאמר הבא: תפקידיו של תת המודע - חלק 6
 
אני מאחלת לכולכם בריאות שלמה!!!
עדנה מימון / טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. מנהלת את: להציל את הזוגיות. מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים ושיפור הזוגיות
050-7378535

בחזרה למאמרים

 upper image courtesy of: Jscreationzs
lower image courtesy of: Digitalart
by: FreeDigitalPhotos.net
טואול - בניית אתרים