מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


תפקידיו של תת המודע / חלק 8

תת המודע והדיבור הפנימי


אחד המאפיינים הבולטים של תת המודע מזכיר מאוד את איפיוניו של ידידו הטוב ביותר של האדם: הכלב. כן. הכלב.
בדיוק כמו שהכלב נאמן לבעליו ומשרת אותו במסירות רבה, כך גם תת המודע.
 
תת המודע מקשיב כל הזמן לדיבור הפנימי שלנו.
 
בן אדם שאומר על עצמו שהוא לא שווה - תת המודע יוכיח לו שהוא לא שווה. באותה מידה, אם בן אדם חושב שהוא שווה - תת המודע יוכיח לו שהוא שווה. זאת אומרת: כל מה שאנחנו מאמינם בו באמת ובתמים - תת המודע יתן לנו הוכחות שזה נכון. וכל מה שאנחנו לא מאמינים בו - גם כן תת המודע יתן לנו הוכחות שצדקנו.
 
כמו כן, בן אדם שמאמין שהוא יודע הכל, ואף אחד לא ילמד אותו משהו חדש, זה מה שיקרה. הוא לא ילמד. אנשים שיש להם נטיה לקרוא משהו ולהגיד: "את זה ידעתי כבר. לא חידשו לי", כדאי שישנו את הגישה הזאת. ובמקום זה להגיד: "חלק מזה ידעתי, ובכל זאת הספר חידש לי כמה דברים".
 
בזוגיות קורה הרבה שאחד מבני הזוג אומר על השני: "הוא כזה", או: "הוא חושב כך וכך", וכשאני שואלת את הבן/בת זוג אם הוא/היא באמת חושב/ת כך, הוא אומר: "לא. אני לא חושב/ת כך".
 
קורה לכם שאתם אומרים: "אבל זה באמת ככה", או: "אני בכלל לא חשבתי שזה נכון, אבל במציאות ראיתי הוכחות שזה נכון" או: "קודם זה קרה, ורק אח"כ האמנתי שזה כך" וכו'...,
 
הרבה פעמים אנחנו לא מודעים לאמונות שיש לנו בתת המודע. לעתים, מספיק שזה קורה פעם אחת, אנחנו כבר יוצרים אמונה לגבי אותה סיטואציה.

     לתכנת את המוח
 
לדוגמה, גבר שחושב ש"נשים לא יכולות להיות חברות אמיתיות, כי הן מקנאות אחת בשניה. זה בטבע שלהן".
 
אני מניחה שחלק מקוראי המאמר מאמינים באמונה זו, והם אף "יוכיחו" לי שזה אכן נכון. ברצון רב ובקלות הם יתנו לי דוגמאות רבות ש"מוכיחות" שהאמונה נכונה.
 
אם כן, תשאלו: מה הבעיה עם זה? הוא הוכיח שזה נכון, אז זה נכון. הוא לא משקר.
 
תשובתי  היא: נכון שהוא לא משקר. יחד עם זאת, ההתמקדות שלו היתה במקרים שמתאימים לאמונה שלו, ולכן, תת המודע - בהיותו נאמן לבעליו - הגן עליו ו"הוכיח" לו שהוא צדק. וכך, אותו גבר משמיט כל הוכחה שמנוגדת לאמונתו. זאת אומרת, גם אם לנגד עיניו הוא יראה נשים עם אחווה וחברות אמיתית, הוא יגיד לעצמו שזה רק מבחוץ, והאמת עוד תצא לאור ביום מן הימים....
 
מנגד, במידה שאותו גבר ישנה את אמונתו הנוכחית ותהיה לו אמונה חדשה כמו: "לנשים יש אחוות נשים והן מגוננות אחת על השניה",  לפתע יקבל הוכחות (בעזרתו האדיבה של תת המודע הנאמן והמסור) שמוכיחות שהוא צדק.
 
תשאלו אותי: אז מי צודק? הרי מתוארות פה שתי אמונות מנוגדות, ובכל אחת מהאמונות תת המודע מגן על בעליו ומוכיח לו שהוא צדק?
 
התשובה היא: אין צודק או לא צודק. הרי תת המודע בכל מקרה יוכיח לבעליו שהוא צודק.
 
אז מה עושים? מפחיד....
 
התשובה פשוטה:
 
תשאלו את עצמכם באיזו אמונה עדיף לכם להאמין? איזו אמונה תיטיב עימכם? איזו אמונה תעשה לכם חיים יותר טובים? איזו אמונה תשפיע לטובה על מערכות היחסים שלכם? איזו אמונה תיתן לכם יותר שקט פנימי? איזו אמונה תגרום לכם לחייך יותר? איזו אמונה תיצור לכם את המציאות שאתם רוצים? איזו אמונה תחנך את ילדיכם יותר טוב? האם הייתם רוצים שלבתכם יהיה אבא (או אמא) שמאמין באמונה הראשונה? או השניה?
 
זכרו: המציאות שלכם היא תוצאה של האמונות שלכם.
 
למען ההגינות, ניתן דוגמה של נשים בנוגע לגברים: יש נשים שמאמינות שכל הגברים בוגדים. כמובן שאמונה זו אינה נכונה. זו אמונה מגבילה. יחד עם זאת, אם תשאלו אישה שמאמינה בזה, היא תוכיח לכם בקלות רבה שזה נכון. עובדה: כל הגברים שהיו בחייה בגדו בה. אותה אישה יצרה לעצמה את המציאות הזאת כתוצאה מהאמונה שיש לה.
 
כדאי שאותה אישה תשאל את עצמה: האם היא מאמינה שהבן שלה יבגוד באישתו? האם היא העבירה אמונה זו לבת שלה?
 
ולפני סיום, בואו נעשה בדיקה קטנה:
 
תענו בבקשה על השאלה הבאה: האם נשים יודעות לנהוג טוב?

ניפגש במאמר הבא: תפקידיו של תת המודע - חלק 9
 
 
עדנה מימון / טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. מנהלת את: להציל את הזוגיות. מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים ושיפור הזוגיות.
050-7378535

בחזרה למאמרים
image courtesy of Pixomar by FreeDigitalPhotos
טואול - בניית אתרים