מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


30 דרכים למנוע סטרס - חלק א'

איך להתמודד עם פחדים, סטרס, חרדות וחוסר ביטחון 


מצבי סטרס (stress), הכוללים לחץ, מתח דאגות חרדות, פחדים, דחק ועוד, פוגעים במהלך תקין של החיים. לעתים הדבר גורר אחריו קבלת החלטות שגויות, המגדילות ומגבירות את המתח. במקרה כזה, נוצרת תגובת שרשרת, אשר מביאה לבעיה נוספת. במלים אחרות, מתח גורר מתח רב יותר.
 
לדוגמה, אדם שלא הספיק לסיים מטלה מסוימת בזמן, נכנס לסטרס. אם אותו אדם ישחזר את הזמן שעבר עד לאותו רגע, הוא ישים לב שדווקא הסטרס יצר אצלו חסימה בחשיבה. וכתוצאה מחסימה זו, הוא דחה את השלמת המטלה. דחייה זו רק הגבירה את הסטרס. בינתיים נוספו עוד מטלות, והלחץ גובר.... 
 
יש לזכור כי הורים הנמצאים בסטרס מעבירים זאת לילדיהם. הם בעצם מלמדים את ילדיהם לא להתמודד. הם מלמדים את ילדיהם להכנע, ולא לקחת אחריות על החיים.
 
הורים רבים חושבים בטעות שאם יראו לילדם שהם דואגים לו, זה יתפרש כאהבה. טעות זו היא הרסנית, מכיוון שהילד לומד לדאוג, וכשיהיו לו ילדים משלו, הוא יעביר זאת לילדיו מבלי להיות מודע לכך. לידיעתכם, ניתן לאהוב את ילדכם ולהראות לו אהבה, ללא דאגות וחרדות.
 
תופעת לוואי רצינית כתוצאה מסטרס ודאגנות יתר היא: מחלות שונות - חולשה כללית, בעיות לב, בעיות עור, בעיות בנשימה, בעיות בלחץ הדם, בעיות במפרקים ובעמוד השדרה.
 
על פי מחקר ה CDC :
 
85% מן המחלות הם תוצאה של מתח. 
  
       
לחייך
הנה 10 טיפים מנצחים (מתוך 30) לנטרול מתחים:
1. תאמר לעצמך: "ואם זה יקרה - אז מה?"
לדוגמה: "לא אספיק לסיים את המטלה בזמן". ← ואם זה יקרה - אז מה ? "הבוס יכעס עלי". ← ואם זה יקרה - אז מה? ← "הוא לא יעריך אותי". ואם זה יקרה - אז מה? ← "הוא יעכב את הקידום שלי" ואם זה יקרה - אז מה?" (וכך הלאה....).
 
לרוב, לאנשים יש נטיה לחשוב דווקא על הגרוע ביותר.
האם יכול להיות שהבוס לא יכעס, אלא דווקא יבין אותך?
בוודאי שזה יכול להיות. מומלץ תמיד לחשוב על אפשרות חיובית. ואז, הסיכוי שהיא תתגשם יהיה גדול יותר.
 
2. תראה את חצי הכוס המלאה
במקום לחשוב שזה לא ילך, תחשוב שזה ילך, שזה יצליח. ואז, תת המודע שלך יכוון אותך להצלחה.
לדוגמה: במקום לחשוב שתיכשל בראיון עבודה, תחשוב שתצליח. ואז הסיכויים להצלחה יגדלו.
וגם אם לא תצליח - אז מה? יהיו עוד ראיונות עבודה. מכל ראיון עבודה אתה מפיק תועלת כלשהי. אתה לומד מה לשפר אצלך.
 
3. תאמין בעצמך!
אתה יכול הרבה יותר ממה שאתה חושב. כמו שהנרי פורד אמר: "גם אם תאמין שאתה יכול, וגם אם תאמין שאתה לא יכול, בכל מקרה אתה צודק". אז אם בכל מקרה אתה צודק, עדיף שתחשוב שאתה יכול ושתצליח!

 4. כשיש בעיה, תתיחס אליה כאל אתגר
תאהב אתגרים. דוגמה: הדרך למקום מסוים מסובכת לך, או ארוכה לך? איזה יופי! תנצל הזדמנות זו להכיר דרך חדשה. תראה לעצמך שזה קטן עליך. תהיה גאה בעצמך על שאתה יוצא מאזור הנוחות.
 
5. כל יום  תעשה משהו חדש, או תעשה את אותו הדבר באופן שונה
לדוגמה: תניח את הטלפון במקום שונה ממה שאתה רגיל. נכון, בהתחלה יכול להיות שתחזור לאוטומט הקודם. זה חלק מהתהליך. תן לזה זמן. אפשר להתרגל לכל דבר חדש.
דוגמה נוספת: אם אתה לובש קודם חולצה, ואח"כ מכנסיים - תלבש קודם מכנסיים, ואח"כ חולצה. העיקר שיהיה שינוי כלשהו.
תתמיד בעשיית שינויים.

       לרקוד
 
6. תפסיק להסביר את עצמך
הסברים הם התגוננות. במקום להסביר - תעשה.
לדוגמה: שפכת בטעות כוס קפה (וגם הכוס נשברה). במקום להסביר שמישהו הניח אותה בקצה השולחן, מאחורי בקבוק שלא ניתן לראות דרכו וכו' וכו', תגיד "אני מצטער". תקום, ותנקה.
דוגמה נוספת: במקום להסביר למה העסק תקוע - תעשה משהו  כדי לקדם אותו.
 
7. תתכונן ליום גשום
תלמד למנוע בעיות, מאשר לחכות שיקרו, ואז קשה יותר לפתור אותן.
בדיוק כמו שאתה אף פעם לא נתקע בלי דלק באוטו, כי אתה יודע יפה מאוד, שאם לא תתדלק, האוטו יפסיק לנסוע באמצע הדרך. ואז תצטרך לקחת ג'ריקן, להגיע לתחנת דלק קרובה (שיכול להיות שהיא רחוקה מהמקום ההוא), וגם לסחוב אותו בחזרה.
 
8. כל יום תודה על 5 דברים שקרו לך (או 5 דברים שיש לך)
פרופ' טל בן שחר ממליץ על כך בחום. זוהי אחת השיטות החזקות ביותר למניעת דאגה, וליצירת הרגשה טובה. הרבה גורואים מכל העולם ממליצים על זה.
 
9. אם אתה פרפקציוניסט, תבדוק היכן אתה יכול לשחרר
מומלץ לשחרר בהדרגה. למשל, אם עד כה הרצפה היתה חייבת להיות נקיה, מעכשיו תחשוב שרצפה נקיה לא מביאה אושר, או אהבה, או הערכה עצמית. אז תחשוב שגם אם הרצפה לא מי יודע מה, אתה מרגיש טוב עם עצמך.
תעשה רשימה של דברים שאתה מקפיד לעשות באופן מושלם, ותחליט באלו מהם אתה מוכן לשחרר.
הערה חשובה לזוגות: גם אם בן הזוג/בת הזוג לא ממש מסודרים - שחררו. אפשרו להם להיות הם. בדיוק כמו שהם לא דורשים מכם להיות מבולגנים, כך גם אתם אל תדרשו מהם להיות מסודרים. אין חוק שקובע שסדר עדיף על בלאגן.
 
10. תחייך - גם אם לא בא לך
"חיוך הוא הקו העקום היחיד שיכול ליישר כמעט כל דבר," אמרה פיליס דילר. היא צודקת.
החיוך משחרר אנדורפינים (חומרים כימיים במוח, היוצרים תחושה טובה, ומשפרים את מצב הרוח).
זה גם לא עולה כסף...חח
 
עדנה מימון/ טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, חרדות, פחדים, פוביות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. מנהלת את: מכללת אמביציות. מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים, שיפור הזוגיות, ביטחון עצמי ומורה לNLP מטעם ממציא ה NLP.
050-7378535
ednamaim@gmail.com 


   upper image courtesy of imagerymajestic by: FreeDigitalPhotos.net
lower image courtesy of jscreationzs by: FreeDigitalPhotos.net
טואול - בניית אתרים