מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


טיפול זוגי / יעוץ זוגי

אחת הטעויות הנפוצות בזוגיות

בעיות בזוגיות נוצרות מסיבות רבות. אחת הנפוצות ביניהן היא:

פנקס חשבונאות.

כן. זהו פנקס שחור ותמיד במצב זמין, כי הוא במוח (במיינד). יש לו מקום של כבוד במיינד, והוא מופיע בכל רגע שצריכים אותו. בקרב חלק קטן מאוד מבני זוג/בנות זוג, לעתים הוא מסרב להופיע בקלות, ואז נאמר המשפט: "חבל שלא רשמתי את זה. היתה יכולה להיות לי הוכחה נהדרת עכשיו". יש גם בודדים – ממש יחידי סגולה – שאכן רושמים את זה על דף.

הבעיה בפנקס הזה היא ההתמקדות שלנו. פנקס כזה, שזמין לנו כל כך, מראה לנו על מה אנחנו חושבים, ומהו הפוקוס שלנו.

לדוגמה, אם בן הזוג לא שטף כלים כמה פעמים – למרות שזה תפקידו – בת הזוג זוכרת (באופן אוטומטי זה נרשם בפנקס השחור), ואז, בזמן ויכוח היא שולפת את ההוכחה שלה, את הקלף המנצח שלה.

דוגמה נוספת: אם בת הזוג דיברה בטלפון כמה פעמים עם אמא שלה, ובאותו שבוע, או חודש לא הספיקה לעשות כמה משימות, וגם חשה עייפות רבה (רחמנא ליצלן), בזמן ויכוח, בן הזוג ישלוף דוקא את השיחות עם האמא ויציין כי הסיבה לחוסר זמן ולעייפות שלה היא השיחות הרבות והארוכות (על פי פרשנותו כמובן) עם אימה.

פנקס שחור הוא לא סתם שחור. הוא משחיר את התמונה שנמצאת לנגד עיניו של האדם, ונוצר מצב שכאשר הוא חושב על הבן אדם שמולו, כל מה שהוא רואה זה שחור. והשחור הזה יכול לגדול מיום ליום. לכן, אין פלא שנוצרת פגיעה ברגשות / בזוגיות.

            פנקס חשבונאות

במסגרת תפקידי כמטפלת זוגית אני שומעת הרבה דוגמאות כאלה. המסקנה היא: קל מאוד למלא את הפנקס השחור. השאלה החשובה היא:

בשביל מה?

בשביל לנצח בויכוח? בשביל להראות שאנחנו צודקים? בשביל לגרום לפרטנר להשתנות? בשביל להראות כמה אנחנו מסכנים ובסדר, והשני לא בסדר?

ואז מה?

אז נהיינו מסכנים וצודקים. מה יצא לנו מזה?

מה שיצא מזה זה: בן זוג / בת זוג שמרגישים רע, מרגישים מובסים, מרגישים שלא מקשיבים להם ושלא מבינים אותם. מרגישים שאולי הזוגיות הזאת היא לא מה שחשבנו, לא מה שציפינו.

בקיצור: הפנקס השחור פוגע בזוגיות.

לכן, בזוגיות מומלץ לזרוק את הפנקס השחור לפח. במקומו לפתוח פנקס אחר, צבעוני, עם אייקונים משמחים, ולרשום את כל הדברים הטובים שבן הזוג/בת הזוג עושים.

אתם מדמיינים את הדברים הטובים שזה יעשה לזוגיות שלכם?

עדנה מימון/ טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. 
מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים ושיפור הזוגיות. מטפלת זוגית ומשפחתית

 

050-7378535
ednamaim@gmail.com 

בחזרה למאמרים

image courtesy of David Castillio Dominici by FreeDigitalPhotos.net

טואול - בניית אתרים