מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


כוחו ועוצמתו של תת המודע

כמה חידודים בנוגע לתת המודע


אנשים רבים מחזיקים בדעות מוטעות לגבי תת המודע. חלק חושבים שזה משהו מפחיד. לעומתם, חלק אחר אומרים: "טוב. שמעתי. מה זה מעניין אותי תת מודע, לא תת מודע. אני מחליט מה לעשות ומה לא לעשות בחיים שלי. ארצה - אעשה. לא ארצה - לא אעשה....זה החיים שלי ואני אחליט!"
 
ואני שואלת: באמת? תרצה - תעשה, לא תרצה - לא תעשה? בוא נבדוק....
 
לאחר כשבוע פגשתי את אחד הבחורים שאמרו לי את המשפט הזה ושאלתיו:
"מהי המטרה שלך?"
 
"הייתי רוצה להיות עשיר, להיות בריא יותר, להיות רגוע, כי אני רוב הזמן עצבני. לא יזיק לי לשנות את הקול הפנימי שמציק לי הרבה (הוא פטפטן כבד-הקול הזה), וגם למחוק את הסרטים המפחידים שיש לי בראש."
 
"נהדר," עניתי. "תעשה את זה, לְמה או למי אתה מחכה?"
 
"ניסיתי. אני מנסה כל הזמן. זה לא הולך. יש סיבות שמונעות ממני. זה לא תלוי בי."
 
"אילו סיבות? כמו  מה?" שאלתי כמיתממת.
 
"לא יודע. לא משנה. גם כך זה אבוד. את לא תוכלי לעזור לי"
 
"אתה יודע, תוכל להשיג את כל מה שאתה רוצה, ואפילו יותר - אם תשתמש בתת המודע שלך בצורה נכונה."
 
" אולי תפסיקי לבלבל לי במוח עם תת המודע שלך," ענה לי בקצת כעס. "תת מודע זה לא באר משאלות. בשביל לקבל את מה שאני רוצה, צריך לעבוד קשה, צריך הרבה שנים, וגם אז, רק בעלי המזל ישיגו חלק ממה שהם רוצים. אי אפשר שגם אהיה עשיר, גם בריא, גם רגוע וגם הקול הפנימי שלי ישתנה לטובה וגם הסרטים שיש לי בראש יהיו נורמליים. יש גבול לכל דבר. אנחנו לא בסרט מדע בידיוני. אנחנו בני אדם. נולדנו עם דפקטים רבים. מה לעשות, החיים קשים. יש דברים שלא נולדנו בשבילם. חוץ מזה, זה מה שאני ומי שאני, אי אפשר לשנות אותי. זה חומר כימי שנמצא במוח. זה מדעי. תת מודע או לא תת מודע - כל כך הרבה מטפלים ופסיכולוגים ופסיכיאטרים גדולים ניסו לעזור לי ולא הצליחו - מה גורם לך לחשוב שתת המודע יצליח?"
 
בשלב זה החלטתי שלא לענות. הבחור מלא באמונות מגבילות. אנצל את הבמה שניתנה לי ואמנה כל אמונה מגבילה, אחת לאחת:

          יך לתכנת את המוח
 
1."תת מודע זה לא באר משאלות" - בואו נגיד שמי שיודע לתכנת אותו נכון - בשבילו תת המודע יהיה באר משאלות.
 
2. "בשביל לקבל את מה שאני רוצה, צריך לעבוד קשה, צריך הרבה שנים" - כבר לא. זה שייך לעבר. היום אפשר להשיג רוגע, ביטחון, הערכה עצמית, אמונה עצמית, לפתור טראומות ופוביות, לפתור פחדים, ולשנות כל הלך רוח שרוצים בזמן קצר,  ו...כן. דרך תת המודע. כל אחד יכול.
 
3. "רק בעלי המזל ישיגו.." - היום ידוע שמזל מייצרים. כאשר עושים את הדברים הנכונים, המזל מגיע. אנשים רבים חשבו שאין להם מזל. אך, כאשר עברו תהליכי שינוי, לפתע המזל התחיל להאיר להם פנים. מעניין....
 
4. "אי אפשר שגם אהיה עשיר, גם בריא, גם רגוע, גם הקול הפנימי שלי ישתנה לטובה, וגם הסרטים שיש לי בראש יהיו נורמליים." - יש לי חדשות בשבילך: כל אלה אפשריים. ו...כן: בעזרת תת המודע.
 
5. "נולדנו עם דפקטים רבים" - אנחנו נולדים דף חלק. הדף הזה מתלכלך במהלך החיים כתוצאה מכל מיני ארועים וחוויות שאנחנו עוברים. החוויות האלה מתאחסנות בתת המודע - בדיוק כמו קבצים במחשב - וזה נשאר שם. והחדשות הטובות הן שאפשר לשנות את זה בקלות יותר דרך תת המודע.
 
6. "החיים קשים" ("העולם קשה") - רק למי שחושב כך. החיים הם אותם חיים. העולם הוא אותו עולם לכולם. זה האנשים שמפרשים את החיים ואת העולם באופנים שונים. זה כמו פרק זמן, נגיד: שעה. לאחד שעה יכולה להיות זמן ארוך מאוד, ולאחר היא יכולה להיות קצרה מדי.
 
7. "זה חומר כימי שנמצא במוח. זה מדעי." - זה אכן מדעי, זה אכן חומר כימי ואכן נמצא במוח. מה שאתה עדיין לא יודע הוא שהחומר הכימי שנמצא במוח נוצר כתוצאה מן המחשבות שלך. מחשבות שליליות יוצרות חומרים כימיים במוח שהם כמו רעל, והם גורמים גם למחלות. מחשבות חיוביות יוצרות במוח חומרים כימיים שהם מרפא למוח, ויוצרים תחושה טובה של היי (כמו אחרי ספורט, אחרי סקס וכו'). ו...כן. זה גם מדעי.
 
8.  "אי אפשר לשנות אותי" - תחשוב שוב... כי היום כל אחד יכול להשתנות - אם הוא רוצה... כמובן בעזרת כוחו עוצמתו של תת המודע.
 

לסיכום:

 
לתת המודע יש עוצמות אדירות. (במאמר "מהי שיטת NLP?" מניתי הרבה אפשרויות) הסיבה שאנשים רבים לא מצליחים לשנות דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות במשך שנים, היא שהם עושים את זה במודע. אפשר לדמות את תת המודע למכונית, ואת המודע לנהג. לא משנה כמה הנהג יגיד לאוטו "תפנה שמאלה", האוטו לא יפנה שמאלה אם הנהג מחזיק את ההגה ישר. ברגע שאנשים יבינו שאם הם יעשו את השינוי בתת המודע, השינוי יהיה קל, מהיר ומהנה. 
עדנה מימון/ טריינר ב-NLP, מאסטר ב-NLP, מאסטר קאוצ', מאסטר בתרפיית קו הזמן, מאסטר בהיפנותרפיה, לטיפול ברגשות שליליים וטיפול בטראומות, חרדות, פחדים, פוביות, ושינוי בשיטת פסיכומטפוריקה לשינוי רגשי והתנהגותי. מנהלת את: מכללת אמביציות. מנחה סדנאות לניהול ושליטה בכעסים, שיפור הזוגיות, ביטחון עצמי ומורה לNLP מטעם ממציא ה NLP.
050-7378535
ednamaim@gmail.com    
      
 לחץ כאן כדי לקרוא סידרה של מאמרים על תפקידיו של תת המודע
תוכלו לקרוא מאמר נוסף על תת המודע באתר דעתון, שנכתב על ידי עדנה מימון. כותרת המאמר:  כמה עובדות על NLP ותת המודע  

בחזרה למאמרים

  image courtesy of: salvatore vuono by: FreeDigitalPhotos.net
logo בניית אתרים