מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


איך לשפר את ההערכה העצמית

תחילה נבין למה אנשים מורידים מהערך העצמי שלהם.

 

 אנשים מושפעים מאוד מחוויות שהם עוברים, ממראות שהם רואים, ומדיבורים ומקולות שהם שומעים.

כאשר בן אדם, משחר ילדותו,  שומע מילים חיוביות, זה עושה לו טוב והוא מרגיש טוב עם עצמו. זה מחזק אותו.  מנגד, כאשר בן אדם שומע מילים שליליות, מילים של ביקורת, מילים של: "למה עשית.....?" או "למה לא עשית......?"  או "למה אתה כל הזמן עושה כך וכך?" זה גורם לו למסקנה ולתחושה שהוא לא בסדר.

 

ומכיוון שסיטואציות כאלה די חוזרות על עצמן, המסקנה והתחושה השלילית רק מתחזקות ומתעצמות. לאחר כמה שנים, זה מושרש כל כך חזק, שקשה לאותו בן אדם לחשוב שהוא לא מה שהוא חושב על עצמו. ב: NLP קוראים לזה תוכנה. זה הופך לתוכנה במוח, וקשה מאוד לשכנע בן אדם כזה שהוא כן בסדר.

 

גם אם יגידו לו: "אתה בסדר כמו שאתה", רוב הסיכויים שהוא לא יאמין לזה, מכיוון שהתוכנה כבר הותקנה, וכדי לשנות תוכנה כזאת, צריך לדעת איך עושים את זה.

 

אם כן, כיצד משפרים הערכה עצמית?

 

הדרך הקלה והמהירה ביותר לשפר את ההערכה העצמית היא לעבור תהליך אימון אישי אצל מנחה NLP מוסמך ולשלב טכניקות קו הזמן. 

 

יחד עם זאת, לא כל אחד מוכן לעשות צעד כזה, לכן אני משתפת אותכם ב 5 שלבים לשיפור ההערכה העצמית שלכם ושל הקרובים לכם:

 

1. הפסיקו עם הביקורת העצמית!!!!

 

מי שמבקר את עצמו, שלא יתפלא שההערכה העצמית שלו נפגעת. לא משנה מה עשיתם ואיך עשיתם, לא משנה אם קילקלתם משהו, או עשיתם משהו לא מושלם, תבינו שאתם עדיין בסדר ואתם שווים. ותבינו: אתם שווים בכל מצב, ללא קשר למעשה שלכם!

 

2. הפסיקו לתת ביקורת לאחרים!!!!

 

גם אם אתם עושים זאת מתוך רצון טוב, מתוך כוונה טובה, אפילו מתוך רצון לעזור לאחרים ש"בפעם הבאה הם ידעו מה לעשות ואיך לעשות" - אל תעשו את זה. זה מתקבל כביקורת. גם ביקורת בונה מתקבלת כביקורת. לכן, הכלל יהיה כזה: אם ביקשו מכם לתת ביקורת, תבקרו, אבל בעדינות. אם לא ביקשו, אנא מכם, אל תבקרו. כי כאשר אתם מבקרים אחרים, התוכנה של ביקורת יכולה לחזור אליכם או להתחזק. בשביל מה לכם? 

3. תחמיאו לעצמכם בסתר, כשאף אחד לא רואה, תחמיאו לעצמכם הרבה. אפילו תכתבו את זה על דף. כתיבה על דף מקצרת את התהליך. היא מעצימה אותו.ו וזה לא אומר שאתם משוויצים., כי אף אחד לא יודע על זה. המלצתי: תעופו על עצמכם:)

הערכה עצמית

4. על כל פעולה שלא צלחה, תחשבו איזה דבר טוב בכל זאת יצא מזה. פעם מישהו אמר לי שאפילו כשיש תקר בגלגל, נשאר אויר בחלק העליון. וזה אומר שכדאי לראות את החצי המלא של הכוס, כי את החצי הריק כבר יש. אני הרבה פעמים ממליצה לעשות לימונדה מהלימון, ואז זה מביא לרווחה כלשהי, כי הלימון כבר קיים, לא ככה?

5. תעשו מחברת הצלחות. תכתבו את הצלחותיכם כל יום במשך חצי שנה. דבר זה יגרום לתת המודע שלכם להתיחס לדברים באופן חיובי, וזה גם יחזק את ההערכה העצמית שלכם.

 

ואסיים במשהו שחברה שלי אור סיפרה לי . אור ובני משפחתה היו בחתונה לפני כחודש. כשחזרו, גילו שהבית שלהם היה מוצף במים. מסתבר שהיה פיצוץ באחד הצינורות. אור מיד סגרה את שעון המים והיא ובני ביתה התחילו בגריפת המים. לאחר שסיימו, הם כולם היו בהיי גבוה.

 

נשמע הזוי? מה פתאום בהיי גבוה אם חזרו מחתונה וגילו בית מוצף במים?

 

ובכן, לפני שהתחילו לגרוף מים הם החליפו את בגדי החתונה לבגדי ים, נשארו יחפים והתחילו להשפריץ מים אחד על השני בכיף, ולצחוק ולהשתולל בשמחה. הם נהנו מאוד מהביחד. כפי שאור העידה: "זמן רב לא בילינו כל כך יפה. אפילו בחתונה לא נהננו כמו בזמן גריפת המים". ובנוסף לזה, הם מצאו כמה פריטים ש"הלכו לאיבוד לפני זמן רב", הם ניצלו את ההזדמנות לניקוי יסודי משותף, הם זרקו חפצים מיותרים, הם הצטלמו ל"סלפי" ושיתפו חברים בפייסבוק, הם שמו מוזיקה שאהבו ורקדו על המים ועוד ועוד. 

 

תגידו לי: לא עדיף ככה?

 

וכשבן אדם מגיע לרמה גבוהה של ראיית החיובי בכל סיטואציה, של חשיבה חיובית אוטומטית, וכשהוא מפסיק לחלוטין את הביקורת, הוא מגיע למעין שלווה פנימית כזאת, למין שלמות עצמית שרק הוא יכול להבין אותה, וזה כמובן מחזק את ההערכה העצמית שלו ואת הדימוי העצמי שלו.

 

עדנה מיימון

מורה מוסמכת ל NLP, מנחה סדנאות לניהול כעסים, לשיפור הביטחון העצמי וההערכה העצמית, ושיפור הזוגיות. וגם באופן אישי/פרטני

 איך לשפר את ההערכה העצמית, כיצד לשפר את ההערכה העצמית, שיפור ההערכה העצמית, חיזוק ההערכה העצמית

בחזרה למאמרים

image courtesy of stockimages by FreeDigitalPhotos.net
logo בניית אתרים