מהו התהליך?

שיטת NLP


מהו תהליך שינוי בשיטת NLP? 


היתרון הגדול בתהליך לשינוי בשיטת NLP:                          


NLP היא שיטה המחוללת שינוי התנהגויות תוך זמן קצר.
 
NLP הוא קיצור של המלים: Neuro Linguistic Programming .ובעברית: ניתוב לשוני פיזיולוגי 
 
Neuro: הדרך בה אנו קולטים / מעבדים מידע. אנו עושים זאת דרך החושים. זה מגיע למערכת העצבית

Linguistic: מערכת סמלים,  שפה (כגון: שפת מילים, שפת מוזיקה, שפת גוף, שפת סימנים, מחשבות ועוד).

Programming : תכנות: הכוונה לדפוסי התנהגות וחשיבה, הרגלים / אוטומטים. כל מה שפועל דרך תבנית.

עדנה מימון עם ריצ'ארד בנדלר, ממציא ה-NLP

NLP היא שיטה ליצירת שינוי ממוקדת, המקצרת תהליכים.
 
כשהתחיל האימון האישי (קואצ'ינג), הפסיכולוגים לא כל כך אהבו את זה. מפאת קיצורי הדרך, היה חשש שזה יהיה חובבני.  למרבה הפלא, היו תוצאות בשטח. האימון האישי אכן עבד.
 
ומה לגבי ה-NLP?
 
ובכן, טכניקות ה-NLP ייחודיות מאוד. הן מביאות לתוצאות יותר מהירות מקואצ'ינג ומפסיכולוגיה. זאת, מכיוון שהן עובדות באופן ישיר על התת מודע, וכך נוצר שינוי מהיר מאוד. 

ב NLP קיימות הנחות יסוד, אשר יוצרות שינוי משמעותי בפרשנויותינו את הסיטואציות בחיינו. 

למשל: משמעות התקשורת נמדדת בתגובה החוזרת (בתגובה שאתה מקבל).

זאת אומרת, אם תיקשרנו עם מישהו, ותגובתו היתה כעס, או חוסר הבנה, מי שאחראי לכך הוא אנחנו. כאשר תיקשרנו איתו, השתמשנו בשפה לא אפקטיבית. ולכן, כדאי שאנחנו נשנה את התקשורת שלנו באופן כזה שהיא תתקבל בנעימות אצל השני. למשל, אם שאלו אותי "מה ניקח איתנו לטיול?" ואני אענה: "מה שתירצו", והאדם ששאל אותי התעצבן, סימן שכדאי לי לחשוב על דרך אחרת, יותר תקשורתית לענות לו. יכולתי להגיד:   "ניקח נעלי הליכה, מים, אוכל ובגדים חמים. ואם אתם חושבים על משהו נוסף, אשמח לשמוע". זו כבר שפה אחרת, שפה תקשורתית יותר, כי אני לא מורידה מעצמי אחריות, אלא לוקחת אחריות ועונה לציפיות של מי ששאל אותי.

הנחת יסוד נוספת היא: גוף ונפש הם חלקים של אותה המערכת (המערכת הלשונית הפיזיולוגית), ויש להם השפעה הדדית אחד על השני.

זאת אומרת שאם למשל כואב לכם משהו, תחפשו את הסיבה בנפש, במחשבות, במצבכם הכללי. כשאדם בסטרס ובלחץ, אין פלא שהוא מצטנן.
אם המערכת החיסונית שלכם חלשה, תחפשו את הסיבה בנפש, ותטפלו בנפש.

הנחת יסוד נוספת: אנו מגיבים בהתאם למפות שלנו ולא למציאות עצמה.

זאת אומרת, התגובות שלנו הן תוצאה של הפרשנות שלנו. אין נכון או לא נכון. כל אחד וזווית הראיה שלו. כל אחד ונקודת המבט שלו.

יש עוד הנחות יסוד שכדאי מאוד לאמץ אותן.
 
בזכות השיטה המיוחדת שלו, אנשים רואים בNLP מעין קסם. זאת ועוד, בשיטת NLP ניתן להכחיד פחדים, חרדות, פוביות, התמכרויות למיניהן ועוד. גם בעודף משקל ניתן לטפל בטכניקות NLP.
 
אחת הטכניקות החזקות ביותר שהיא נגזרת של תחום ה-NLP - אך לא NLP, נקראת תרפיית ה- Timeline . זוהי טכניקה בעלת השפעה רבה מאוד. בעזרת טכניקה זו, ניתן לרפא מחלות, אלרגיות ורגישויות למיניהן. אנשים הרגישים לאור, לרעש וכו', יכולים להקל על עצמם הודות לטכניקת / תרפיית ה-Timeline.
 
טכניקות שינוי בשיטת NLP כוללות תשאול מיוחד, אשר מוביל את המתאמן למקומות שלא חשב עליהם במודע. 
 
מכאן, תשומת הלב הרבה הניתנת לתת המודע. תת המודע מניע אותנו למקומות שאליהם אנו מגיעים,  לטוב או לרע. האמונות שלנו והמחשבות שלנו הנטועות עמוק בתת המודע, גורמות לנו לאוטומטים רבים בחיינו (חלקם לטובתנו, וחלקם לא). תהליכי שינוי בשיטת NLP מערערים ומנטרלים את האוטומטים השליליים, ומחזקים את החיוביים. וכך נוצר שינוי בחשיבה שלנו, תוך זמן קצר.
 
הודות לטכניקת NLP, החשיבה משתנה לחיובית. לפתע מבינים מה מניע אותנו לעשייה זו או אחרת, ומקבלים כוחות לשינוי  ולעשייה מקדמת.
 

כיצד עושים זאת?

עדנה מימון עם מייקל הול, שעזר לפתח את הNLP


 עם מייקל הול, אחד מגדולי ה NLP. גם הוסיף לתחוםהידעתם כי התנהגויותינו ורגשותינו מבוססים על אמונות? ולכן, מה שעושים הוא פשוט: שינוי אמונה. לדוגמה: אדם המאמין שאין לו כישרון לנגן בכינור, ולכן הוא אפילו אינו מנסה. באימון NLP, ניתן לשנות לו אמונה זו. ואז הוא יהיה מוכן לנגן בכינור, ואפילו בהצלחה רבה!

 
דוגמה נוספת: אדם המאמין שהוא פוחד ממעליות (או מטיסות, או מג'וקים, או מנהיגה באזורים חדשים, או ממחטים וכו'). טכניקת NLP קצרה תשנה לו אמונה זו. אין צורך בכלל בתרופות מיותרות.
 
גם אנשים עם עודף משקל, המתקשים לרדת במשקל. מאמינים באמונות מגבילות, אשר מונעות מהם את הירידה במשקל. גם במקרה זה, שינוי האמונה יביא לירידה במשקל. 

מכירים את הביטוי אמונה שמגשימה את עצמה? זה נכון. הבעיה באמונה שמגשימה את עצמה היא כשהאמונה היא שלילית. דמיינו מה יכול לקרות במקרה כזה. הבן אדם יעשה הכל כדי להוכיח שהאמונה שבה הוא מחזיק היא נכונה.
 
שיטת NLP יכולה לעזור מאוד לאנשים הסובלים מחולשה כללית, מדיכאון, או כל תחושה רגשית מעכבת, אנשים אלה יכולים לשפר את מצבם מקצה לקצה ע"י טכניקת NLP.
 
והכל - ללא תרופות!!!
 
אפילו אנשים שחוו אהבה נכזבת יכולים לקבל כוחות ולהרגיש מחוזקים בעזרת תהליך קצר של טכניקת NLP. היום זה פשוט להתגבר על האקס המיתולוגי (גם על האקסית).
 
גם בחרדת מבחנים ניתן לטפל בשיטת NLP.
 
כולנו יודעים שחשיבה חיובית היא הבסיס להצלחה, לאושר ולתחושות נפלאות אחרות. למרות זאת, אנשים רבים ממשיכים לחוש פחדים, חרדות, חוסר ביטחון עצמי, שינאה עצמית, חוסר אמונה ביכולות, כעסים, תקיעות ועוד תחושות שאינן תורמות  ואינן מקדמות. כאן בדיוק נכנסת טכניקת השינוי של NLP.תהליך השינוי של ה-NLP מאפשר לאנשים עם תחושות שליליות למיניהן, לשנות אותן לתחושות חיוביות תוך זמן קצר יותר. שיטת ה-NLP מאמינה כי כל אדם יכול לשנות, מכיוון שבתוך כל אדם חבויות יכולות עצומות, אשר לא מומשו. NLP עובד על שינוי מחשבות, שינוי רגשות, שינוי התנהגויות, שינוי תגובות (שבן אדם לא מצליח לשנות לבד).
 
עדנה מימון עם רוברט דילטס, שעזר לפתח את הNLP

                                                                          עם רוברט דילטס - אחד מגדולי ה-NLP. הוא גם הוסיף לפיתוח התחום    


דוגמא טכניקת NLP

תחשבו על פחד או תחושת תקיעות שיש לכם (רצוי בעיניים עצומות)
תנו לזה מספר מ-1 עד 10, כאשר 10 הוא תחושה קשה מאוד, ו-1, זה תחושה קלה מאוד.
הפחד או תחושת התקיעות מלווים בסרט או תמונה שיש לכם במוח.
לסרט/סרטים או לתמונה/תמונות יש גודל מסוים, צורה מסוימת ומיקום מסוים.
קחו את הסרט או התמונה שיש לכם בראש, תרחיקו אותו ותקטינו אותו (עד שיהיה בגודל של מטבע של שקל).
תעשו את הסרט שטוח (זאת אומרת: בלי עומק).
עכשיו תחשבו על תחושת הפחד או התקיעות: מה המספר?
נכון שהמספר ירד?
 
וזה המקום לציין שהטכניקה הזאת לא תמיד מספיקה, מכיוון שיש לבדוק אמונות מגבילות שנמצאות עמוק בתוך תת המודע של הבן אדם ולשנות אותן. כל עוד האמונות קיימות, הן עלולות לפגוע במהלך תקין של חייו של אדם. מסיבה זאת, ניתנת חשיבות עליונה לשינוי אמונות מגבילות. מי שעשה את הטכניקה הזאת וגילה שאחרי שהוא מקטין את הסרט, הסרט חוזר אליו - זה סימן שיש לו אמונה מגבילה / אמונות מגבילות. במקרה כזה, מומלץ מאוד לעבור תהליך אימון אישי.
 
דרך אגב, בשיטת NLP ניתן לחזק אהבה (לחדש אהבה ישנה), לאהוב מאכל שלא אוהבים, או להפסיק לאהוב מאכל שאוהבים (זה נוגע גם לגבי משחקים או כל דבר אחר).
 
דבר נוסף חשוב מאוד הוא: בשיטת NLP ניתן לטפל בADHD וב OCD.
 
גם הסדנאות - לדוגמה: סדנה לשליטה בכעסים, או סדנה לביטחון עצמי, ועוד - מושתתות על תהליכים בשיטת NLP, העובדים עם התת מודע. מסיבה זו השינוי כל כך מהיר. כתוצאה מהשינוי המהיר, ההתרגשות גדולה. היו אנשים שהשוו את ההתרגשות, לקניית בית חדש, בית שתמיד חלמו עליו. והם הוסיפו ואמרו  שהשינוי יותר חשוב. כי כתוצאה מהשינוי, אנשים עכשיו יכולים להרשות לעצמם לחלום לא רק על בית חלומות חדש, כי אם על הרבה מטרות אחרות. כי גם המטרות האחרות נראות ברות השגה.
 
נכון שזה נפלא?
 
אני יודעת שזה נשמע  too good to be true.   יחד עם זאת, הכל אמת! כמו שאחד המשתתפים התבטא בפני: "זה גם GOOD, וגם TRUE".
 
אכן, אנשים אשר חוו שינוי בשיטת NLP בהתחלה התקשו להאמין כי חל אצלם שינוי כזה מהיר. הם הרגישו שהם נמצאים בתוך קסם. 
 
אני לא אומרת לכם מה תרגישו, ואיך תרגישו נפלא. אתם כבר בעצמכם תרגישו זאת. יהיו כאלה שאף יראו זאת בצורת תמונה או סרט, ויהיו כאלה שישמעו את זה ממש. כל אחד איך שמתאים לו. המשותף לכולם הוא שינוי בכיף, שינוי בהתרגשות, שינוי עם עוצמה.
 
חלקכם (אלה שכבר עברו את התהליך) כבר הסכימו אתי, וחלקכם יסכימו אתי, ש:                                     
 
עם NLP , השינוי הוא פי!
 
עדנה מימון
מנחה קורסים, סדנאות, ומאמנת אישית לשליטה בכעסים וביטחון עצמי. מורה מוסמכת בינלאומית לNLP. מלמדת איך להעלים פוביות וחרדות בזמן קצר יותר.
NLP Trainer, NLP Master Practitioner, NLP Master Coach, 
מאסטר בטכניקת תרפיית קו הזמן (שיטה גאונית ומהירה להעלמת רגשות שליליים, כולל פחדים, חרדות, טראומות וכו') 
050-7378535
ednamaim@gmail.com
 
אנשים שקראו מאמר זה התעניינו גם ב:  סדנאות NLP , ב: אימון אישי   וגם ב: המלצות משתתפים בסדנת NLP  

רוצה ללמוד NLP Practitioner ברמת גן (ליד תחנת רכבת סבידור)? 

לחץ/י כאן לפרטים
logo בניית אתרים