מאמרים ומידע

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאים הבאים: אושר, מודעות עצמית, העצמה אישית, שינוי, הצלחה, אמונות מגבילות, שיטות להתמודדות עם סטרס/לחץ, שיפור הזוגיות, טיפול זוגי, יעוץ זוגי, מטפלת זוגית, חיזוק הנפש, ביטחון עצמי, דימוי עצמי, הערכה עצמית, הורות, אימון קבוצתי ועוד


איך להעלות את הביטחון העצמי

הגדרה של המונח: ביטחון עצמי: 

האמונה שאדם מסוים יכול  לעשות  משהו.

 

הגדרה של המונח: דימוי עצמי:

איך אדם רואה את עצמו ביחס לאחרים

 

לעתים נדמה לנו שאנשים מפורסמים ויפים נהנים גם מדימוי עצמי גבוה. אך המציאות מראה שלא תמיד הדבר  כך . אם תקראו על גילויים עצמיים של ידוענים (סלבריטיז), כולל שחקנים מן השורה הראשונה, דוגמנויות יפהפיות, זמרים מצליחים, שחקנים, סטנדאפיסים ועוד, תגלו שרובם סובלים מבעיות דימוי עצמי רבות. למשל, לא מרוצים מהמראה שלהם, או ממשקלם וכו'. חלקם סובלים מחרדות, למשל מחרדת קהל, מחרדה ממה יגידו, מחרדה מכישלון,  מחרדה ממחלה, מחרדה חברתית, מביטחון עצמי ירוד, מדיכאון, מדימוי עצמי נמוך ועוד הרבה פחדים.

 

אחת הדוגמאות הבולטות ביותר היא מייקל ג'קסון. כל ניתוחי הפלסטיק הרבים שהוא עבר, גרמו לו לקבל מראה מעוות ולא אטרקטיבי. הוא לא קיבל את עצמו כמו שהוא. למעשה, השינויים שהוא גזר על עצמו מוכיחים שהוא שנא את עצמו וברח ממה שהוא ראה במראה. מן הסתם, אם היה מטפל בבעיית הדימוי העצמי הנמוך שלו בהערכה העצמית הנמוכה, בדיכאונות שלו, בחרדות שלו, ובכלל בפחדים שלו, היה חוסך לעצמו את הסבל הרב.   


יש כמה דוגמאות טובות בסגנון הזה לגבי סלבריטיז מישראל, אך  מסיבות ברורות לא אכנס לזה. תפעילו את הדימיון.

                            

אחד המכשולים העיקריים בקרב חלק מהאנשים בעלי דימוי עצמי נמוך הוא חוסר יכולת לשים מראה מול העיניים. זאת אומרת, הם לא מסוגלים להודות שהם באמת צריכים עזרה. מסיבה זו הם לא פונים לקבלת עזרה, והמצב נשאר אותו דבר, או אף  נהיה גרוע יותר. 

 מכשול נוסף הוא התחושה שנושא זה אינו כל כך חשוב. מחשבות כמו: "כזה אני", כך הם החיים", ככה נולדתי" וכו', הן מחשבות מוטעות. החשיבה כי יש נושאים חשובים יותר מאשר לטפל בדימוי העצמי מובילה לבעיות נוספות, אשר אנשים אפילו לא מעלים בדעתם כי זה הגורם לכך. 

לדוגמא: אדם בעל דימוי עצמי נמוך מחליט לקחת על עצמו פרוייקט גדול, בהנחה כי זה יחזק את דימויו העצמי. הרעיון כשלעצמו חיובי מאוד, אך במהלך הפרוייקט, אדם כזה עלול להחליט החלטות מוטעות מכיוון שהחשיבה שלו עדיין נמצאת במקום הלא נכון. הוא עדיין מחליט החלטות המושפעות אך ורק מפחדים של: "מה אנשים יגידו".

ואז, דוקא בגלל הפחד, הוא עלול לעשות טעויות, שלאחר מכן הוא יתחרט על בחירותיו. הוא יאשים את עצמו: "למה עשיתי את זה". למה לא עשיתי משהו אחר".

 

עומת זאת, ברגע שאותו אדם מכוון את מהלכיו ממניעים אחרים, ממניעים של ביטחון עצמי וידיעה ברורה כיצד פרוייקט X צריך להתנהל, ללא קשר למה שאנשים יגידו, או אז הסיכוי שהפרוייקט יתנהל נכונה יגדל. 


אנשים העובדים שעות רבות (מדובר בעיקר בשכירים) ומשקיעים מעל ומעבר בעבודה וחשוב להם שהכל יהיה טיפ טופ, ובסוף מוצאים את עצמם מותשים - שישאלו את עצמם: האם הם עושים את זה כדי לקבל הערכה? אם התשובה שעולה היא חיובית, מומלץ לטפל בזה  דחוף

דוגמא נוספת היא בחירת בן/בת זוג. פעמים רבות בחירת בן/בת זוג מושפעת מרמת הדימוי העצמי שלנו. דוקא בחירה זו עלולה להוות מכשול במערכת היחסים. לרוב, אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך בוחרים בן/בת זוג בעלי דימוי עצמי נמוך. חלק אחר מהאנשים בעלי דימוי עצמי נמוך בוחרים באנשים חלשים מהם, כדי להרגיש טוב עם עצמם, וחלק מהאנשים דווקא בוחרים בן/בת זוג בעלי דימוי עצמי גבוה. זאת בתקווה, כי זוגיות זו תמנף את הדימוי העצמי שלהם. אך, לאחר זמן מה הם מגלים שעובדה זו היא בעוכריהם. ואז מתחילים ויכוחים, אי הסכמות ותסכולים רבים, אשר ללא הדרכה מתאימה (מומלץ לקחת איש מקצוע), עלולים להוביל לאומללות או לגירושין.

 

אנשים רבים נפגעים מחבריהם או מעמיתיהם לעבודה, או מכל אדם אחר, כאשר הסיבה לכך היא לא החבר, אלא מה שהאדם חושב על עצמו. במקרה כזה, יכול להיות שהחבר שם לו מראה, מבלי לשים לב לכך. ואז המראה עשתה את האפקט שלה ויצרה את ההיפגעות. לדוגמא: אם חבר שלך אמר לך שאתה סתום/שמן/מכוער/טיפש וכו', באופן טבעי זה יכול לפגוע בך. נשאלת השאלה: מה גרם לאותו חבר להגיד עליך מילים כאלה? התשובה היא: אתה. זאת אומרת, מה ששידרת. כל אחד משדר לאחר את הדימוי העצמי של עצמו. זה עובר על ידי ניואנסים בשפת הגוף ובדיבור. וכך, כשזה חוזר על עצמו שוב ושוב, נוצרת תקשורת סמויה שמאפשר לחבר להגיד לך מילים פוגעות. מסיבה זו, חשוב מאוד לפתח דימוי עצמי אפקטיבי, חוסן נפשי וביטחון עצמי. ובכך לקדם את עצמך. זו עובדה ידועה שמחשבות שליליות פוגעות מאוד בהתקדמות. ומחשבות חיוביות עוזרות להתקדמות ולביטחון העצמי. 


מסקנה: דימוי עצמי נמוך והערכה עצמית נמוכה גורמים לירידה בבטחון העצמי ולהפסדים רבים בחיים. לכן, מומלץ לא לדחות קבלת עזרה, אלא לעשות משהו בנדון. מתי?   עכשיו. מניסיוני, אנשים, אשר עברו  אימון אישי  או סדנא לחיזוק הביטחון העצמי והדימוי העצמי, העלאת הביטחון העצמי והעלאת הדימוי העצמי, דיווחו שסוף סוף הם מתחילים לחיות, ושהם מאושרים באופן שרק הם יכולים לדמיין את זה. הם גם דיווחו שהם מרגישים שהם בן אדם חדש. בן אדם שמסתכל לאנשים בעיניים, מיישר מבט, מדבר בקול בטוח, עם שפת גוף פתוחה וחושב יותר על מה שחשוב לו (ולא לאחרים). הוא גם חי יותר בשקט ובשלמות עם עצמו, מכיוון שכבר עבד על העלאת הביטחון העצמי שלו ועל העלאת הדימוי העצמי שלו. 

 

 

למי מיועדת הסדנה:

איך לשפר ביטחון עצמי, איך לפתח ביטחון עצמי, לחזק ולהעלות את הדימוי העצמי  

 

אם אתה מרצים אחרים (מוותרים על עצמכם ומתאמצים למען אחרים, כדי שיעריכו אתכם, או כדי שיאהבו אתכם, או כדי שיחזירו לכם), אתם כנראה מוצאים את עצמכם מתאמצים מאוד, ולעתים מתאכזבים בגדול, סדנא לבטחון עצמי ודימוי עצמי בשבילכם בדיוק. 

אם אתם לא מצליחים להחליט החלטות, לא עומדים במילה שלכם כלפי עצמכם, מאחרים, מסתכלים במראה לעתים קרובות, משקיעים הרבה זמן בשיער, בלהתלבש, בלהתאפר, מתאפרות באופן מוגזם, נוגעים בשיער הרבה, נבהלים מאוד מ"חצ'קון" שצץ, גבכם מכופף, סובלים מחרדות, פוחדים ממה שיגידו, עסוקים באופן אובססיבי במראה הפנים והגוף, עסוקים מדי במשקל, פרפקציוניסטים, לא מאמינים בעצמכם, סובלים מחרדת מבחנים (או כל חרדה אחרת), פוחדים מלהתחיל עם בחורה, פוחדים מזוגיות, נמנעים מלהיפגש עם חברים, שקטים מדי בחברה,  פוחדים להביע את דעתכם, חושבים מחשבות שליליות, משווים את עצמכם לאחרים, חשוב לכם מה יגידו, פוחדים מביקורת, מרגישים לא מספיק טובים, קשה לכם להתמודד עם החיים, חוויתם שיימינג בעבר, חברים פוגעים בכם, מרגישים תקועים וכו', סדנא בטחון עצמי ודימוי עצמי מדוייקת לכם. סדנה זו תגרום לכם לחזק את הביטחון העצמי, לחזק ולהעלות את הדימוי העצמי.

אם אתם רוצים לחזק את הבטחון העצמי שלכם,, להעלות את הבטחון העצמי, לשפר את הבטחון העצמי, להאמין בעצמכם, לעשות, להתקדם, לחזק את היכולות שלכם, לחדד את הזיכרון, להרחיב את התודעה, להרגיש שליטה בחיים, להיות ממוקדים, להתקדם בחיים, להעלות את הדימוי העצמי שלכם, לייצר דימוי עצמי מנצח,  לדבר עם ביטחון עצמי בקבוצה, לעמוד על שלכם, להחליט החלטות, לבטא את עצמכם בבטחון, להנות מהדרך, להרגיש שווים, להיות בחופש רגשי, לחיות טוב ועוד, זו הסדנא בשבילכם. 
 

הנה הטיפים לחיזוק הדימוי העצמי והביטחון העצמי, העלאת הביטחון העצמי והעלאת הדימוי העצמי

  

1. תחמיאו לעצמכם. תבינו שאתם שווים בדיוק כמו אחרים. אתם אנשים מיוחדים. אין עוד אחד כמוכם. תעריכו את זה. במקום לרצות להיות כמו אחרים, תרצו להיות מה שאתם. 
2. תפסיקו להשוות את עצמכם לאחרים. אנשים המשווים את עצמם לאחרים פוגעים בעצמם, בהערכה העצמית שלהם ובדימוי העצמי שלהם.  
3. תפסיקו לחשוב "מה יגידו", "מה יחשבו עלי", "איך יתפסו אותי", "איך יגיבו", "בוחנים אותי", "ילעגו לי", "יצחקו עלי"....   
זה לא באמת קורה. זה רק בראש שלכם.  
תוציאו את זה מהראש שלכם ושחררו. 
4. תפסיקו לרצות אחרים. נכון שבטווח הקרוב אתם משיגים מזה הערכה וגם שקט. אך בטווח הרחוק זה פוגע בכם. תעשו מה שטוב לכם. 
5. דמיינו שהאדם מולכם קטן ומסכן, כמו תינוק. ושהוא זקוק מאוד לעזרתכם. בלעדיכם הוא אבוד. זה יתן לכם ביטחון. 
6. תפסיקו עם הצורך להיות מושלמים. תפסיקו עם הפרפקציוניזם. פרפקציוניזם טוב רק במקומות מסוימים. ברוב המקומות מומלץ לשחרר.  
7. אם אתם טיפוסים שחושבים בדרך של: "או הכל או לא כלום" - כדאי שתדעו שיש גם עוד מצבים בחיים. החיים הם לא שחור או לבן. קיימים עוד צבעים. תחשבו על אפשרויות נוספות. תהיו גמישים מחשבתית. תצאו מן הקופסה. 
8. תרשמו את הצלחותיכם באופן יומיומי. זה ימקד אתכם להצלחה.  
9. רצוי מאוד לא להשתתף בתחרויות. אתם לא צריכים להוכיח שום דבר לאף אחד. פשוט תעשו רק מה שעושה לכם טוב.   
אני יודעת שקשה לשמוע או לקרוא את המשפט הזה. יכול להיות שזה כבר גרם לכם להתנגדות כלשהי. אך לאחר התהליכים שתעברו בסדנא לביטחון עצמי ודימוי עצמי, תבינו בעצמכם למה הכוונה, ובאופן טבעי תסכימו איתי.   
כל דבר בזמנו:)  

 

 

 

איך לשפר את הביטחון העצמי, עדנה מימון, סדנה לביטחון עצמי, דימוי עצמי
טואול - בניית אתרים